2012. augusztus 29., szerda

Varrjunk együtt..... XVI. Kunyhó - Log cabin


.

Lassan de biztosan varrom az elmaradt blokkokat. Ez blokk kicsit megszivatott. Miután már több ágytakarót is varrtam a kunyhó mintával, gondoltam ezt aztán ripsz-ropsz megcsinálom. Igen ám, de elkezdtem nézegetni a neten és megláttam ezt, illetve egy ehhez hasonló  mintát. Rögtön beleszerettem a középen lévő csillagokba.  De másfél centis csikokkal megcsinálni elég macerás. Jó sokat bontottam és varrtam, nem is lett tökéletes.  Egy biztos, fogok még ilyet nagyban is csinálni.

Egy kicsit mesélnék a kunyhó, vagy eredeti nevén a Log Cabinról

Ez az egyik legismertebb és legrégibb patchwork minta. Egyik ősi darabja  Londonban, a  British Múzeumban  látható. Egykori, egyiptomi múmia tartozékaként.
Bár mindenki úgy tartja amerikából érkezett, ennek ellentmond, hogy már 1830. előtt készült egy kunyhó minta Angliában. De az tény, hogy az elnevezést a hagyományos, amerikai, gerendás házépitésről kapta.
Nagyon találó az elnevezése. A közepén lévő négyzet általában piros, ami a tüzet szimbolizálja és ami mindig ég a házakban(legalább is régen égett). A blokk egyik fele világos, a másik fele sötét,  ami a nap és az árnyék megjelenítése . A minta úgy épül fel, mint az új ház, gerendáról, gerendára. Itt a középső négyzetet "épitjük" körbe.
Nagyon népszerű, mert a keskeny, más mintára már nem alkalmas anyag csikokat használjuk.  Kétféle módon készülhet, vagy csak simán körbevarrjuk a négyzetet, vagy pedig egy hátlapon épitjük fel. Ez a hátlap a nagyon vékony anyagok használatánál nagy segitség.
A blokkok összevarrása számtalan varriációra ad lehetőséget.

Én is készitettem evvel a mintával három takarót. A legelsőt magunknak. Ez az az ominózus takaró, amit még kézzel varrtam.

az első takaróm, illetve a legelső patchwork  alkotásom

Drapp-vajszín-barna (kicsit kifakult már)






 

2012. augusztus 23., csütörtök

Frogner park - Osló

.


Régen jelentkeztem. Itt voltak a bátyámék látogatóban és ez alatt az idő alatt költöztettük fel Nórit és Tamást Oslóba. Nekik már megkezdődött az iskola és albérletet kellett keresni. Az sem volt egyszerű dolog, de végül is sikerrel jártak. Hárman laknak együtt, Nóri egy iskolába jár a barátnőjével, így ő is ott lakik.
Négy éve volt itt  a bátyám és a felesége utoljára, így nagyon örültem a vendégeskedésüknek.

Péter és Vera

Mi ketten.  a testvérek
 Sok helyen jártunk, többek között elmentünk  a Frogner parkba, ami Osló egyik nevezetessége.  A park Gustav Vigeland szobrainak, szökőkútjának és a Vigeland múzeumnak ad otthon. 
A park az 1700-as években mezőgazdasági terület volt, 1836-ban lett park, amikor megvásárolta egy ipari tőkés, azóta is nyilvános park. Területe  45 hektár, amiből 32 a Vigeland-szoborpark.
Gustav Vigeland  1920-tól kapott szabad kezet a park kialakitásában. Vigeland hires szobrász volt ebben az időben. Egy asztalos fia, aki szintén  fa feldolgozással kezdte pályáját. Hatalmas tehetsége nagyon korán kiderült. Oslóba felkerülve, pályázatokat megnyerve bejárta Európát. Igen nagy hatással volt rá és munkáiban vissza is köszön, Rodin és az olasz reneszánsz. Amikor megbizták a a tronheimi Nidaros Dom helyreállitásával, gazdag emberré vált.  Ekkor merült fel benne az ötlet, hogy készit egy szökőkutat a Parlamenttel szembeni térre. Az ötlet mindenkinek nagyon tetszett, csak a teret nem találták alkalmassá erre. Ekkor jött az ötlet, hogy, a Frogner parkban helyezzék el. A sors iróniája, hogy a szökőkutat 1943-ban, Vigeland halála után és  húsz évvel a megálmodása után nyitották meg. A szökőkút után Vigeland  megálmodta a szobor parkot, a Frogner folyón átivelő hidat diszitő szobrokat. a park közepén álló Monolitten-t (emlékművet), ami egy kőből van kifaragva és 121 küzdő, emberi test alkotja.
A parkban 214 szobor és 13 kovácsoltvas kapu található, ami Vigeland munkája, a kapuk az ő rajzai alapján készültek.
A park területén található épületben lakott, ami ma a Vigeland múzeum. Itt piheni örök álmát  is, hamvait a múzeumban helyezték el.

Amivel elkezdődött, a szökőkút- felújitás alatt áll



Monolitten







 





A park területén ma kb. 3000 fa található, amelyek között nem egy 250 éves és 5,5 m magas. Nem csak Norvégiában őshonos fák ezek, több egzotikus is van, mint a magnólia, mamutfenyő, gingko és dió.
A fák mellett 14000 különböző fajtájú rózsa alkot egy ligetet, valami isteni illattal. 

Egy a sok közül: Austin rózsa "Graham Thomas"

2009. február 13-tól a Kultúrális Örökségvédelmi Törvény alapján a Frognerpark az első védett park Norvégiában


 


2012. augusztus 9., csütörtök

Varrjunk együtt..... XV. Jakob lajtorjája

.


Végre elkezdtem bepótolni a lemaradásomat a közös varrásban, így elkészült a Jakob lajtorjája blokk.
Ez az egyik legrégibb mintatömb, kilenc blokkból készül. A következő elnevezésekkel is fut a  Jakob's Ladder,  "Road to Califonia", "Stepping Stoes", "The Underground Railroad".
Hogy a nevét honnan kapta? Ki tudja. A bibiliai történet szerint Jákob ősatyánk álmában egy létrát látott,amely felnyúlt az égig, rajta angyalok jártak le s fel.




2012. augusztus 4., szombat

Oseberg viking hajó

.

Saga Oseberg

Tegnapelőtt Tønsbergben jártunk és lesétáltunk a kikötőbe, ahol a leghíresebb viking hajó és két kisebb társa állt. Mondanom sem kell, hogy mindjárt megnéztük.  Amikor norvégia mitológiájáról írtam, abban szerepelt ez a hajó, de élőben most láttam én is először a másolatát. Valami csodaszép.
Kicsit mesélek az Oseberg hajóról, amelyet a vikingek 820-ban  épitettek  Sout West Coast-ben és 834-ben temettek el. 1903. augusztus 10-én találták meg a Tønsberg melletti  Oseberghaugen-en.  1904.  nyarán emelték ki és szállitották Oslóba, ahol egyik egyetemi épületben épitették újjá. 1926-ban készült el és az elszállitásához épitett sinen vitték a Vikinghajó múzeumba, ahol a mai napig is található.


Az Oseberg hajó tölgyfából készült zsindelypalánkolású. 21,5 m hosszú, 5 m széles és 0,65 cm  magas fedélzet magasságú. 15 pár evezős, árbócos aminek feltételezett magassága 9-13 m. Súlya kb. 11 tonna.  A hajó  90 %-ban eredeti fából  és 60 %-ban eredeti szegecsekbőll rekonstruált, hajózásra alkalmas, de nagyon nehéz irányitani. Valószínűleg azért, mert nincs meg  és nem ismerni az eredeti kötélzetét. Az árbóc és a felszerelések egy részét az ásatások során taláták  Az átépitése a rúna köveken talált képek alapján történt. A hajó és a tat gazdagon tartalmaz fafaragványokat.





 Az Oseberg hajó mellett még előkerült két különböző helyről, két sokkal kisebb hajó is. A Gokstad és a Tune.  Mindkét hajó faanyaga az Oseberg hajóval azonos növekedési zónából számazik 


 A tudósok úgy gondolják, hogy az Oseberg hajó egy partközelben hajózó pompás vitorlás hajó volt és nem hadi hajó. Még azt is felvetették, hogy a hajó, csak a temetkezési szokásokhoz épült. De ez nem valószinű, mert az épitését 820-ra teszik és az első temetkezésekre 14 évvel később került sor.
Egy biztos, ezeket a  hajókat elnézve, csak csodálattal gondolhat az ember a vikingekre, hogy ezekkel a hajókkal milyen messzire jutottak a tengereken.......



2012. augusztus 1., szerda