2019. december 26., csütörtök

Karácsony 2019.



Mindegy az ember hány éves, mindig várja a karácsonyt. Ebben az évben szűk családi körben ünnepeltünk.  Nóri feldíszítette a fát, amig én a konyhában tevékenykedtem és elkészült a szokásos norvég karácsonyi vacsora, a "juleribbe", ami nem más, mint bőrős karaj oldalassal együtt. A teteje bekockázva és ropogósra sütve. Én még annyival meg szoktam fejelni, hogy teszek hozzá plusz karaj szeleteket és sok-sok húsgolyót és pár szem aszalt szilvát. A köret hozzá főtt krumpli, lila párolt káposzta és barna szósz.




Karácsony másnapján "fogadott" lányomékhoz voltunk hivatalosak ebédre. Jól kipótunkázhattam magam. Aztán csak a pihenésről szólt a mai nap.
Sok finom sütemény készült amik a mi karácsonyi édességeink, de idén megpróbálkoztam a stollen sütésével. Kicsit korábban kellett volna megsütnöm, hogy tudjon annyit állni, amennyi ajánlanak hozzá. De így is szuper finom lett.





A nemzetközi édességek sorába, még beletartozik nálunk a rizskrém. Ez tipikusan norvég édesség, de tulajdonképpen tejberizs habtejszínnel megbolonditva. A tejszínhabtól nagyon könnyű és selymes ízű lesz. Kétféle képpen eszik, vagy "vajszigetet" csinálnak a közepébe és megszórják fahéjjal,  vagy leöntik egészen sűrű levű cseresznye kompóttal.
Attól lesz speciálisan karácsonyi desszert, hogy ilyenkor teszenk bele 3 szem mandulát. És aki megtalálja a mandulát benne, az kap valami pici ajándékot.




Ha már belekezdtem, bemutatom az itteni karácsonyi süteményeket.
Itt nagyon sok olyan sütemény van, amit csak karácsonyi táján lehet kapni, ill.  az ünnepekre sütnek.
December elején megjelenik a boltokban a kókuszcsók és a "smultring " ami tulajdonképpen egy lyukas közepű fánk, ebben az a különlegesség, hogy zsírban sütik ki. Egyébként szinte semmihez nem használnak zsirt.


smultring

Nagyon finom sütemény a "krumkake". Ez egy nagyon vékony ostyalap, amit ostyasütővel készül és még melegen feltekerik egy faformára, amitől tölcsér alakja lesz. Tejszínhabbal töltve kínálják. Én szoktam sütni, nagyon szeretjük. De én egész évben készítem.


krumkake

 Elmaradhatatlan  a karácsonyi kalács, vagy "Julekake"., (ami formára egy cipóra emlékeztet, sok mazsola, cukrozott narancs- és citromhéj van benne) aztán a "pepperkake" a fúszeres aprósütemény, aminek a tésztájából  házformát is csinálnak A pepperkake házak feldiszitése a gyerekek igen "fontos" feladata. Minden évben versenyt hirdetnek szinte minden helyiségben, hogy kié a legszebb.


pepperkake

peperkeke ház
 
julekake-karácsonyi kalács

A süteményeken kívül, készül még a speciális "multekrém", ez a narancssárga színű törpemálnából és tejszínhabból készül. Érdekes íze van, egyáltalán nem hasolnit a málnára.


multekrém

A kis karácsonyi süteményes kitérő után, kívánok minden kedves olvasónak kellemes ünnepeket!










2019. december 1., vasárnap

1. Advent




Advent első vasárnapja van.  Az ember ilyenkor sokat beszél róla, feldíszíti a lakást a házat és megkezdődik a várakozás, ami karácsonyig tart.





De tulajdonképpen mit is jelent az advent. Ma kicsit utána olvastam.
Az advent története egészen az 5. századig nyúlik vissza. A karácsonyt megelőző böjti idő volt, amely Szent Márton ünnepével kezdődött, november 11-én. Történelmi források arra utalnak, hogy maga az advent ünnepe Galliában keletkezett, majd a 6. században Róma is átvette, és a böjti időből öt liturgikus hét lett. VII. Gergely pápa végül négyre redukálta az adventi vasárnapok számát. Az advent négy hete a Messiás születése előtti várakozást idézi, felkészülés a karácsonyra és Krisztus második eljövetelére. Csönd, elmélkedés, imádság, bűnbánat jellemzi ezt az időszakot a vallásos emberek életében
 Az adventi készülődéshez  hozzátartozik a koszorú készítése. Ennek is érdekes története van.
Az első adventi koszorúról 1860-ból maradtak fenn írásos emlékek. A berlini árvaházban Johann Heinrich Wichern evangélikus lelkipásztor az ünnep előtt gyertyákkal díszített, kör alakú, abroncsos csilláron jelezte a még karácsonyig hátralévő időt. Az árvaházban annyira türelmetlenül várták a karácsonyt, hogy ezzel akarta kicsit könnyíteni az utolsó nap izgalmát. Fenyőkoszorút kezdtek használni erre a célra világszerte. Az adventi koszorút Németország északi részén kezdték készíteni. A múló idő jelzése meggyújtott gyertyákkal csak később jelent meg.
A koszorún lévő gyertyák színe többféle megközelítés alapján változik.  A hit szerint a gyertyák színe az angyalok megjelenésével függ össze.
1. Advent vasárnap - Kék angyal (Az első vasárnap alkalmával egy kék köpenybe öltözött angyal száll le az égből, hogy közelebb kerüljön az emberekhez.)
2. Advent vasárnap - Piros angyal (Második vasárnap egy piros palástba öltözött angyal száll le a földre egy törékeny serleggel, hogy ajándékot vigyen a mennyekbe, a szívből jövő szeretet ajándékát)
3. Advent vasárnap - Fehér angyal (Harmadik vasárnap egy ragyogó, fehér angyal száll le a földre, kezében egy csodálatos erejű fénysugárral és megtölti minden ember szívét békével és boldogsággal)
4. Advent vasárnap - Lila angyal (Negyedik vasárnap a mennybolton megjelenik egy lila lepelbe öltözött angyal, kezében lantot tart és énekel a tiszta szívű embereknek.




De, hogy ne legyen egyszerű a dolog, a keresztény vallás szerint a gyertyák színe nem egészen így alakul.
Advent első hete - Igazságosság - Lila gyertya
Advent második hete - Mértékletesség - Lila gyertya
Advent harmadik hete -  Bátorság - Rózsaszín gyertya
Advent negyedig hete -Bölcsesség - Lila gyertya
A középső gyertyát  Krisztus gyertyájának nevezik és a "szent este" napján napközben vagy este szokták meggyújtani. Színe fehér vagy arany.




Végül is mindegy milyen színű gyertya van a koszorún és az is mindegy, hogy kör alakú vagy hosszúkás. Ugyanolyan ünnepi.



 
És akkor eljutottunk a gyerekek nagy kedvencéhez az adventi naptárhoz.
Az adventi naptár legendája 1900 körül kezdődött, és egy német édesanyához kötődik. Türelmetlen kisfia, Gerhard már hetekkel az ünnep előtt nyaggatta, ezért meglepő játékot talált ki számára. Egy kartonlapot huszonnégy részre osztott, mindegyikre rátűzött egy darab csokoládét, és a gyerek minden este megehetett egyet. A kisfiú felnőve sem felejtette el anyja meglepetését, és üzleti vállalkozásba kezdett. Huszonnégy ablakocska mögé rejtett csokoládét, cukorkát, amelyek csak a spaletták kinyitása után váltak láthatóvá. Az első adventi naptárnak azonnal hatalmas sikere lett.




E rövid áttekintés után minden kedves ismerősömnek, barátomnak  boldog készülődés és várakozást kívánok!








2019. szeptember 2., hétfő

Kirándultunk Hvasserba




Régen voltunk kirándulni. Már meséltem nektek, hogy egyik kedven kiránduló helyünk a Verdens ende és amikor szóba került Zoli munkahelyén az egyik munkatársa ajánlotta, hogy menjün el Hvasserbe. Hvasser egy kis sziget, ami tulajdonképpen egy üdülőfalu.  Kevés állandó lakossal és rengeteg nyaralóval nyáron. Helyileg majdnem párhuzamos a Verdens ende szikláival. Hasonló, hatalmas sziklák határolják a sok-sok kis standot.






Így jobban látszanak a sziklák

Hvasser a Verdens endéről 


 Valahogy úgy alakult, hogy nem volt időnk elmenni megnézni eddig, de tegnap aztán sor került rá.  Igen ám, de teljesen elfelejtettük, hogy vége a nyárnak. Jobban mondva jó idő van még, de augusztus 20-án megkezdődött az iskola, így aztán minden nyaralóhely kiürült és szinte minden zárva van.(pont mint a Balatonon ősszel). Szóval csak egy rövid sétát tettünk és közben ámulva néztem a csoda szép, sötétkék vizet. Tényleg nagyon szép hely, de marad a Verdens ende a kedvenc.


Az egyik hídi átkelés

Hvasser kikötője


Minden tavasszal és minden ősszel ezzel a szerkezettel emelik vízre illetve ki a vízből a  hajókat és viszik  téli pihenőre.



 Jó idő volt, de nagyon fújt a szél.




A nagyon tiszta vízben jól látszanak a medúzák

Az a piros hajó a parti őrségé

Halász hajók pihenőben

Érdekes felhők hazafelé


Jó kis kirándulás volt. Bár eredeti terveink szerint kávézni szerettünk volna. Na, de így jár aki elfelejti, hogy vége nyári szezonnak.











2019. augusztus 21., szerda

Kertem virágai




Az idei nyár a virágok nagy barátja. Pedig nem így indult az egész. Május és június az átlagnál jóval hidegebb volt, sőt májusban még volt egy-két mínuszos éjszaka is, amit egypár átteleltetett virágom nem élt túl. Meglepő módon a fuksziák voltak ezek. Egy szem cseresznye nem volt idén a fán....
Szóval június végétől aztán megjött a növények számára a csoda idő. Meleg napok, sok nap és egypár naponta eső. Nem győztem gyönyörködni bennük.
A képek júliusban és augusztusban készültek.
A bejárati ajtó mellé olyan virágokat kell találnom minden évben, ami jól tűri a sok árnyékot. Általában lobéliát és nebáncsvirágot szoktam venni. A szemetesen és a nagy cserépben lévő muskátlik már több napot kapnak.  Az utóbbi években április-május környékén szoktunk haza menni és a vissza úton minden évben veszek egy felakasztható, több virágos cserepet.  Az idei megint gyönyörű lett.







A szarkalábam már megdöntötte a magassági rekordját megint. Csodás lett. Ezt a virágot még a tatai telkemről hoztam vagy  20 éve. Egyébként én is kaptam az egyik tatai szomszéd doktornőtől.  Tavaly a terasz felújításnál kettészakadt a levendula tövem, így aztán idén két gyönyörű virágzó levendulám lett. A szarkaláb előtt flox van, itt még nem virágzik és előttük pedig egy pistike virág. Már régen akartam venni, mert ez évelő. És persze minden évben veszek margarétát.





Ez a rhododendron egész nyáron hoz egypár virágot, pedig tavasszal kéne csak.



És jöjjenek a rózsák. Nincs is mit hozzáfűznöm azt leszámítva, hogy imádom őket és véletlenül a döntő többségük illatos. Ami számomra is meglepetés, mert egy-kettőt leszámítva nem tudtam róla













Ez az évek óta nyíló rózsa szobarózsa, cserépből ültettem ki

Végre megerősödött a kis virágú klemátisz is

Éveken keresztül volt egy nagy orbáncfű bokrom. Csodaszépnek találtam anno a kecses bibéit, azok miatt szerettem bele. Aztán egy meleg, esős télen egyik napról a másikra megjött a -10  fok és több örökzöldem és bokrom tönkrement, mert megfagyott a gyökereknél felhalmozódott rengeteg eső. Ez történt az orbáncfűvet is. Aztán három éve vettem ezt a törpe faját. Egy évig szenvedett, de idén csodás lett



Ez az idei kedvenc virágom, a margaréta

Először nyílt a kövirozsa

És megint nem tudtam ellenállni a hortenziának.....

 A teraszon lévő virágaim mind átteleltetett, leszámitva a petúniákat. Amikor tavaly ősszel kiszedtem a begónia és a kála hagymáit kicsit összekevertem. Begóniát ígértem a sógornőmnek, végül is nem a begóniából vittem neki hanem a kálából és én is a kálákat ültettem három cserépbe a begónia helyett....  A begónia most kezd virágozni, a kálák pedig már nyílnak egy ideje Egész mini bougenvillát vettem még otthon. Most virágzik ismét.





A fehér liliom tán 10 éve ebben a nagy cserépben van sóskával társbérletben :))  



Most kezdenek nyílni a fuksziák

  Egy kis fűszerkert cserépben. A kapor először nőtt meg ekkorára. Sosem maradt meg. Egyébként fodros petrezselyem, oreganó, menta, citromfű  van itt. A kapor nem marad meg nálam a kertben.






Nagy kedvencem a szerelemvirág, Imádom a kecses bibéjű csoda kék, gömb virágait. És nagyon szeretem a bugás hortenziát, ami idén nagyon szép lett. Rendbe jött a terasz építés megpróbáltatásaiból. Kordában kell tartani, minden tavasszal visszavágom rendesen, mert különben leuralja a többi virágot.






És a végére hagytam a "krumpli virágomat" Biztos olvastátok ti is a fb-n, hogy lehet könnyen rózsát szaporítani. Dugj bele egy krumpliba egy levágott rózsaszálat és ültesd el. Mint a legtöbb ilyen tanács, nekem nem vált be. Rózsa nem lett, viszont a krumplit úgy elfelejtettem ahogy volt. És tavasszal kihajtott. Először nem tudtam, mi az a nagy, zöld bokor a rózsák között. Hát a krumpli. Rózsám mondjuk nem lett, de tuti lesz egypár újkrumplim ősszel.... mondjuk azt is nagyon szeretem.






A tavaszi virágok idén kimaradtak. De így is elég sokat áradoztam a virágokról...