2013. május 29., szerda

Lantos Gábor: 100 nap északon



Tegnap este  az oslói nagykövetségen voltunk egy könyvbemutatón. A könyvet Lantos Gábor újságíró, sportriporter írta és az északon töltött száz nap élményeiről szól.  Az utazás 2013. január 2- április 11-ig tartott, 7 északi országban( Svédország, Dánia, Finnország, Norvégia, Izland Feröer, Grönladn) járt, több mint 40 ezer km-t utazott  úton, vizen, levegőben, vasúton.  A könyv érdekességét az adja, hogy a legtöbb történet, az északon élő magyarok életét mutatja be. 
Én kicsit később kapcsolódtam be, ebbe a számomra virtuális utazásba az fb-n keresztül. Nagyon sokan követtük Gábor mindennapjait és kommentáltuk az általa látott és írt dolgokat, élményeket.
Nagyon tetszett ahogy írt. Kedves, közvetlen embert ismertem meg benne. Személyesen tegnap találkoztunk először.  És rá jellemző módon, úgy érezte, hogy személyesen kell elhoznia a könyvet, hogy minél előbb hozzájuthassunk mi is akik itt élünk északon.  Személy szerint nagyon köszönöm. :)

A nagykövetségen a hallgatók

Lantos Gábor

Gábor dedikál

Gábor bevallása szerint nagyon szereti Skandinávia  északinál is északibb részeit. Mindenkinek ajánlom ezt a könyvet, aki többet szeretne tudni ezekről az országokról, hiszen olyan keveset tudunk róluk.  Én már több, mint 20 éve itt élek Norvégiában és élményszámba megy változatlanul amikor Zoli mesél az északi élményeiről, hiszen ő zenészként anno több északi helyen járt, mint a az átlag norvégok többsége. 
Emlékszem amikor először hazamentem az ismerőseim, barátaim nem győztek csodálkozni azon, hogy itt is van nyár, nyilnak a virágok, lehet fürödni a tengerben..... A többségük azt gondolta mindig hideg van és jeges medvék járnak az utcákon, kis túlzással.
A könyv két hete jelent meg, Imádom a boritóját,  Longerby-ről, (Svalbard(Spicbergák), biztosan azért mert ez a kék szín, amit blåtind(blotinn)-nek neveznek norvégul, a téli, napfény mentes nappalok színe. Kicsit misztikus, de számomra csodaszép. Több, mint tíz évig ilyen színű házban laktunk....
Gábor rengeteg csodálatos képet is készitett, amik egyrésze megtalálható a könyvben. Egypárat mutatok kedvcsinálóként.


Longyearbyen (Svalbard)

Színes téli kép

Feröer (Færøyene)

Fényjáték az égen

Fényjáték az égen 2

Fényjáték a vízen

 Most még pár napig itt lesz északon, de azután megy haza és folytatja otthon a könyvbemutókat.
Menjetek  hallgassátok meg! (Azt csak érdekességként írom, hogy én is picit benne vagyok a könyvben....)






2013. május 26., vasárnap

Kertem virágai...



A kertből

Egyre szebbek a virágaim. A legtöbb mediterrán növényem is kint van már, egy részük a helyén a másik részük még szoktatáson a félárnyékban . A fuksziák nagyon jól átvészelték a telet, szépen hajtanak.  Sajnos van több virágom,  bokrom örökzöldem aminél várakozó állásponton vagyok. Nem tudom mi lesz velük, észhez térnek  vagy ki kell vágnom őket..... A legnagyobb örömömre az összes rózsám kihajtott, pedig biztos voltam benne, hogy tönrementek.


A tölcsérvirágot alaposan visszavágtam

A piros rhododendron fele virágzik csak

Fuksziák a helyükön hajtanak

A bejáratnál a szokásos színes lobélis, új tartóban

Szoktatás alatt az astromélia, a mandarinfa, a hibiszkuszok, a pálma

Egyik kedvencem  a diascia

Megtetszett a szine az árvácskáknak

Virágzik a tavaly vett japán cseresznyefa

Szép nagyon lettek a fenyők az udvarban

Nagyfejű árvácskák

Még virágzik a gyöngyvirág

És virágzik a tripla virágú, fehér nárcisz

Zerge virág

Kökörcsin

Nőnek a kerti orchideák

Megnőtt a babérfám is, tavaly megritkítottam

Kertem "ieiglenes" virága

Luca és a szomszédból Tiril




2013. május 20., hétfő

Felhők....




Csodaszép nyári időben, este 3/4 10-kor indultam Lucával sétálni. Mint mindig,  ma is rácsodálkoztam a rózsaszín felhőkre és le kellett fényképeznem.








2013. május 17., péntek

Ünnepi panna-cotta



Ma van Norvégia nemzeti ünnepe. Írtam már bővebben róla az elmúlt években. Ahogy telnek az évek mindig jobban irigykedem a megünneplésére..... Nóritól kaptam egy csokor virágot, mely a norvég nemzeti szinekből összeállitott virágokból áll.




És, hogy mi sem maradjuk ki az ünneplésből, a mai desszertet én is nemzeti szinű bogyós gyümölcsökkel díszitettem. A desszert nagyon egyszerű olasz finomság.

Panna-cotta:

1/2 l tejszín (lehet 2/3-1/3, vagy fele-fele arányban tej is)
édesitőszer
1/2 rúd vanilia 
3 lap zselatin

A tejszint  az édesítőszerrel, a vaniliarúd kikapart belével felforraljuk.  Levesszük a tűzról és egyenként belekeverjük a zselatin lapokat. (nem szükséges előtte beáztatni, de én úgy tettem bele)
Még melegen poharakba töltjük és min. 2-3 órára hűtőszekrénybe tesszük.
Fogyasztás előtt  bármilyen gyümölcs öntettel, vagy gyümölccsel diszithetjük.  Én ma fagyasztott gyümölcsöt tettem rá: piros-, kékáfonyát, piros és fekete szedret, fekete ribizlit.











2013. május 12., vasárnap

Még egy kis sütés....




A bableves mellé sütött pogácsa azért nem pótolta a második fogást. Így aztán a megrendelés második  darabja a darázsfészek lett. (bátyám egyik kedvence) Kicsit meg is lepődtem rajta, mert Zoli nem nagyon szokta mondani, hogy süssek, pedig nagyon szereti a diós dolgokat.
Mint minden kelt tésztát, ezt is a kenyérsütőben kevertem be és kelesztettem meg.

Darázsfészek:  
 40 dkg liszt
2 tojás sárgája 
1 tojás
7 dkg vaj vagy margarin
4 dkg cukor
2 1/2 dl langyos tej
2-3 dkg élesztő

Töltelék:
10 dkg vaj
15 dkg darált dió
10 dkg cukor

Öntet:
5 dkg cukor
1 dl tej

Az élesztőt felfuttatjuk1/2 dl langyos tejben.(én száraz élesztőt használtam) és a tésztához valókból puha, rétestésztát készítünk, jól kidolgozzuk és utána fél órát langyos helyen pihentetjük. Addig elkészítjük a tölteléket, a cukrot , a diót és vajat habosra keverjük.
A tésztát kb. egy cm vastagra kinyújtjuk, megkenjük a diós krémmel, feltekerjük és 2 ujjnyi vastag szeletekre vágjuk. Picit megnyomkodjuk és a sütőpapirral bélelt tepsire tesszük kellő távolságot hagyva. Megkenjük tojással, picit megszórjuk cukorral és előmelegített sütőben 180°C-on megsütjük.. Amikor elkezd pirulni a teteje, meglocsoljuk a curozott tejjel és még 20 percig sütjök.









2013. május 10., péntek

Sajtos pogácsa másképpen




Kedvenc férjem már napok óta bablevesre vágyik. De bableveshez mindig jár valamilyen pogácsa. Régen, otthon ugye gondolkodás nélkül mondta volna mindenki, hogy tepertős pogácsa. Igen ám, de itt nem kapni tepertőt, ha meg sütök, sosem marad annyi, amit le lehetne darálni. Így aztán már mindenféle pogácsát sütöttem helyette. A legjobban, a túrós, juhtúrós és a sajtos ízlett a családnak.
Miután juhtúró sem kapható, így azt igyekszem megspórolni a körözötthöz, ezért az kiesett a választékból. Végül is a sajtos mellett döntöttem. De nem a szokásos sajtosat készitettem, mert volt a hűtőben egy doboz,régebben kinyitott philadelphia krémsajt és féltem, hogy tönkremegy.  Nem bántam meg, hogy felhasználtam. Valami isteni pogácsa lett belőle.

Hozzávalók:

40 dkg liszt
15 dkg vaj
300 dkg krémsajt
15 dkg reszelt sajt
3-5 kanál tejföl
1 tojás sárgája
1 tojás (kenéshez)
2 kk só
1/2 csomag szárított élesztó
1 ek sötőpor

A vajat a liszttel elmorzsoljuk, majd bele keverjük a többi hozzávalót.  (A reszelt sajt egyharmadát eltesszük a pogácsa megszórásához.) Jól átgyúrjuk  és kb. fél órát pihentetjük, majd kinyújtjuk. A knyújtott tésztát feltekertem  és azt ismét kinyújtottam. Ekkor egy hosszú téglalapot kapunk, amit négyrét hajtottam és újra kinyújtottam.  Bekockáztam a tetejét, majd kiszaggattam. Megkentem tojással, rászórtam a maradék reszelt sajtot, majt előmelegitett sütőben  200 °C-on  megsütöttem.












2013. május 8., szerda

Tavasz a kertben....


Rózsák

Már napok óta húzom, halasztom ezt a beírást. Pedig az ébredező kertet mindig szívesen mutatom. Idén azonban szomorú látvány a kertem. Igaz a tavaszi hagymás virágok nagyon szépen nyílnak. Meg vettem is egypár virágot

Nárcisz, szibériai csillagvirág, csillagos puskin virág és a sok gyöngyvirág levél

Bugás levendula, ami csak egy nyári

Illatos szegfű

Margit virág és spanyol margaréta
 Az április napsütés és teljesen megfagyott talaj nagy pusztitást végzett az örökzöldjeim között. Valamint az összes rózsatövem elszáradt... Csak az a három maradt meg, amik kicsit árnyékos helyen vannak. Talán az álciprus és a rhododenron még megmenekül, de a többihez nincs nagy reményem.  Bár még reménykedem a mahoniban is, hogy gyökérről újra kihajt. 
Nézzétek a megbarnult, megégett(legalább is szerintem) növényeimet.

Terülő boróka - két éve találtam

Törpe, terülő boróka

Mahonia - még Tatáról hoztam a hajtást

Chamiaecyparis percifera Boulevard - Szavár hamisciprus

Rhododendron

Phyramid alakú boróka