2010. november 30., kedd

Norvégia az én szememmel..........(16)

.



A tenger jóval melegebb, mint a levegő

 Nagyon hideg van . Most -15 fok van. Éppen ma olvastam az újságban, hogy 1957. óta ez a hetedik leghidegebb tél és utoljára 1968-ban volt ilyen hideg november. Hát mit mondjak nem vigasztal.
Valaki szólhatna a természetfelelősnek, hogy globális felmelegedés van. Ne szórakozzon már velünk.......
Szeretem a telet és a hóval sincs semmi problémám. Nagyon élvezem, hogy csodaszép fehér marad sokáig. Nálam csak a kutyám imádja jobban a havat. Olyan mint egy hóvakond, úgy furkálja magát.
Érdekes dolog ez a hideg. Amikor kiköltöztünk, Tamás három hónapos volt és október vége. Nagyon sokat sétáltam vele és nekem még a talpam is fázott. Annak ellenére fázott, hogy meleg, gumitalpú cipő volt rajtam. Soha többet utána, csak az első évben.  Az ember hozzá szokik az itteni klimához. Meg megtanul alkalmazkodni hozzá, mert ugye rossz idő nincs, csak rosszul öltözünk. Pl. nyáron sem indulunk el soha kardigán nélkül, mert esténként lehül a levegő. A sziklás talaj nem melegszik úgy át, mint otthon a föld. Nagyon ritkán van  20 fok feletti hőmérsékletű éjszaka. Azért, aztán számon is tartják, hogy évente hány "trópusi" éj van. Viszont ennek is van előnye, akármilyen meleg van napközben, éjjel lehet aludni.
Na, szépen elkanyarodtam a hidegtől. De olyan jó volt a melegről írni.
Tegnapelőtt az újságban láttam egy képet, amit nyáron készitettek és oda volt írva, " hogy még 217 nap, hogy újra ezt lássuk".....
Ma  viszont ezt látjuk.




.

2010. november 29., hétfő

Norvégia az én szememmel..........(15)

.





Első advent van. Mától csodaszépek a házak, kertek, ablakok. Szinte mindenki kiválágitja, feldisziti kivül-belül a házát, lakását. Idén még a nagy hó is hozzájárul az ünnepi hangulathoz.  Imádom ezt az időszakot. Holnaptól a boltokban is kiteszik a pepperkakét (fúszerese teasütemény, ránáézésre a mi mézeskalácsunkra hasonlit),  hogy megkinálják vele a vásárlókat, a pénztáraknál gyertyák égnek. A pepperkake hozzátartozik a karácsonyhoz, ahogy a glögg is. A forraltbor alkohol mentes változata. Forró, fűszeres, mazsolával és mandulával megizesitve.
Először 1989. októberében jöttem Norvégiába és január közepéig maradtam. Nagy újdonság volt akkor nekem ez a diszités, hiszen abban az időben mi még nem csináltuk otthon. Jobban mondva, csak karácsonyra diszitettem fel a lakást. Nem győztem gyönyörködni és ámuldozni a boltokban kapható mindenféle kis műtyűrön, diszen, karácsonyi figurákon, nisséken (manók).  Szinte álomvilágban csöppentem . Nagyon tetszett.
És nagyon tetszettek lámpákkal megvilágitott ablakok. A házaknál nagyon kevés helyen használtak sötétitő függönyöket és szégyen ide, szégyen oda, de be kell valljam,  nézegettem is befelé. Nagyon izgatott, hogyan élnek a norvégok. Kerités sem nagyon volt az kerteknéll. Persze azóta nagyon sok minden megváltozott. Újabban egyre több keritést csinálnak, de még annál több tuját ültettek, ültetnek kerités gyanánt. Ma már nem nagyon lehet belátni a lakások ablakain.
Én is feldiszitem adventre a házat. Az udvar bejáratánál lévő két tuja égősorokat kap.. Vannak karácsonyi függönyeim, teritőim és rengeteg diszem. Minden évben csinálok az ajtóra koszorút vagy csokrot. Idén egy nyújtott patkó forma disziti az ajtót a barátnőmtől kapott "hómanussal".
Az adventi koszorút vettem, csak a szalagokat tettem én rá. Az asztaldísz ebben az évben egy piros színű dérbabérból és három mini mikulásvirágból és persze fenyőágból áll.


 
Ami nekem nagyon érdekes volt, hogy a karácsony virága többek között a tulipán, a jácint és az amarillisz,  a mikulás virág mellett. A tulipán és a jácint a tavaszvárással függ össze. December 21. a téli napforduló és onnantól már a világos időszak felé megyünk, ezért ezek a virágok jelképezik ezt az időszakot.
Tulipánt én nem nem nagyon szoktam venni. De jácintot igen. Többet is. Imádom az illatát, főleg amikor  kint hideg van és hó és belép az ember a lakásba, és megcsapja az orrát a finom illata. Valami isteni!
A karácsonyi illathoz, hozzájárul a rengeteg gyertya és illatlámpa. Egyszóval varázslatos ez az időszak.










.

2010. november 25., csütörtök

Norvégia az én szememmel..........(14)

.

Egy kis norvég csoda: Északi fény Tromsø felett
(Katt a képre, lassan töltődik be, de várjátok meg)





.

2010. november 23., kedd

Karácsonyra készülődve......





Tilda szívek
 Készülnek a karácsonyi dolgok. Csináltam még egy koszorút és sok-sok Tilda szivet.




 Jó pár évvel ezelőtt a Házi Praktika újság, hirdetett valami versenyt, a házilag készitett karácsonyi ajándékokról. Sokan küldtek be pályázatokat, köztük én is. Nem nyertem semmit, de megjelent az újságban a családnak készitett párnák képe.





.

2010. november 22., hétfő

Norvégia az én szememmel..........(13)

 .

.
Nóri a 2. pályán


Sok minden egészen másképp működik itt mint otthon.  Pl. a sport.
Tamás  kicsinek karatézott pár évet, de az nem számitott versenysportnak még, ráadásul nem is vették komolyan. Szíre-szóra vizsgáztak és kapták az öveket. Miután van ismeretem karate ügyben (anno szerveztünk karate versenyeket), így elég komolytalannak tartottam a dolgot. A fiam megunta és azóta csak az újjait edzi a számitógépén és a mobilján. Az viszont nagyon megy neki. Szemmel nem tudom követni amilyen gyorsan ír, a mobilon meg biciklizés közben, a zsebében lévő mobillal is tud sms-t küldetni......
Nóri viszont versenyszerűen úszott négy évig. Itt a sportegyesületeknek nincs főállású dolgozója. Kivéve a futball klubbokat, de ott is minimális a létszám.  Szóval minden társadalmi munkában megy. A sportoló gyerekek szülei  vállalják be dolgokat.  Miután  tilos pénzt szedni a szülöktől (az iskolában is) meg kell szervezni, hogy honnan lehet pénzt szerezni. Pl. hordtunk ki telefonkönyveket, bolti katalógusokat. Tagdij van, amit a hazai versenyek szervezéséhez, rendezéséhez  használnak fel. Van  nevezési dij a versenyeken, valamint licens dij, hogy egyáltalán a versenyeken indulhasson a gyerek. Ja és kötelező a biztosítás is.
Ha nem haza pályán  volt a verseny, akkor a szülők szervezték, ki-kinek a gyerekét szállitsa. . Nincs közös, buszos utazás. Versenybírók is a szülők közül kerültek ki. Az úszódresszeket és az emblémázott melegitőket is mi vettük meg. Minden egyesületi tisztségre a szülök közül választottak.
Szóval van mit csinálni, ha az ember gyereke úgy dönt, hogy sportolni szeretne. A versenyek megszervezése komoly háttér munkát igényelt.
Torta tombola
Sok vasárnapot töltöttem az uszodai versenyeken árulással, tizórai készitéssel. Szinte minden versenyen volt sütemény tombola. Az valami hihetetlen népszerű volt. Mi sütöttünk a tortákat, süteményeket, celofánba szépen becsomagolva tombolai díjként meg lehetett nyerni. Ez jó kis bevétel volt minden alkalommal.
Minden évben volt évzáró, ahol az összes gyereket megajándékozták, függetlenül attól milyen eredményt ért el a versenyeken.




.

2010. november 18., csütörtök

Norvégia az én szememmel..........(12)




Kék kagyló

Eleinte, amikor délelőttönként lementünk  a városba, minding csodálkoztam, hogy milyen sok kismama ül a kávéházakban a pici gyerekeikkel. Kávézgattak, beszélgettek. Nekem fura volt, mert az én  elképzeléseim szerint, az ember délelőtt ebédet csinál. Legalább is magyar szokás szerint. Itt a városban, délfelé luch-ölnek és olyan 5-6 óra felé ebédelnek az emberek.(Azért írom, hogy itt a városban, mert volt egy ismerősöm Bergen környékéről és ő azt mesélte, hogy náluk is délfelé volt az ebéd.) Ezért érnek rá a háziasszonyok délelőttönként. Ráadásul az ebéd sem úgy értendő, mint nálunk, hogy leves és második. Általában csak egy félét készitenek. A több fogásos étkezés ünnepeken és talán hétvégeken szokás. De ebben sem vagyok teljesen biztos, már abban, hogy a hét végeken több fogás van.  Azonban több fogás esetén sem biztos, hogy a leves az előétel. Nagyon gyakran egy tartalmas leves az ebéd.
Amíg a gyerekek az alapiskolába jártak, nálunk délben volt az ebéd. Ma már nem ragaszkodom ehhez. Mint ahogy, lassan leszokom a leves és második készitéséről is. Levest aránylag ritkán főzök, mert a gyerekeim nem nagyon eszik. Ebben elég norvégok....
A levesek nálunk kizárólag magyar módra készülnek. Ebban nem álltam rá a nemzetközi konyhára, de még a norvégra sem. Pedig finomak a levesek.  Sok zöldséget és persze halat, meg marhát jobban mondva ökröt használnak a főzéskor.Bármikor lehet kapni marha farkot és velős csontot a boltokban, igaz fagyasztva.  Szoktak kék kagylóból is levest csinálni. Az nagyon érdekes, amikor a szezonja van, mindig megjelenik az újságokban, hogy mikor lehet a kék kagylót enni és mikor nem, mert mérgező. Amikor a főzőműsorokban látom, hogy kagylót főznek, nekem mindig az jut eszembe róla, hogy olyan, mintha köveket kevergetnének. Addig még  nem jutottam el, hogy egyek belőle..
A hallevesek szintén finomak, általában tejszinnel készülnek és  haldarabok, vagy valami tengeri herkentyűk vannak benne. Zoli északról leköltözött kollégái szerint, igazi halat csak fent északon lehet kapni.. Nekem az itt kapható halak is ízlenek.
Kezdjük a leves recepteket egy hallevessel.

Tejszínes halleves

Hozzávalók:
20 dkg lazac, 20 dkg tőkehal, vagy harcsa , 1 ek margarin, 2 db sárgarépa, 10 dkg karalábé, 10 dkg zeller, 1/2 póréhagyma, 1/2 édeskömény, 1 ek liszt, 2 ek paradicsompüré, 2 dl ételtejszín,  1,5 dl fehérbor, 6,5 dl víz, vagy hallé, 1 tk só, 1/2 tk pors, 2 ek turbolya (nem ismerem ezt a fűszert, pedig tudom, hogy otthon is van)
A zöldségeket meg kell tisztítani és gyufaszál vastagságúra feltszeletelni. A halakat 2x2 cm kockákra felvágni.
A megolvasztott margarinon párold 2-3 percig a zöldségeket, majd szórd rá a lisztet. Tedd bele a paradicsompürét és öntsd fel a vizzel.és a tejszínnel. Forrjon csendesen 15 percig. Akkor add hozzá a halakat és turbolyát, forrald  fel és hagyd állni, pár percig. Sózd  és borsozd meg. Friss kenyérrel, vagy zsemlével tálald.



Norvég húsleves

Hozzávalók:

1 kg bárányhús(csülök), 1 hagyma, 2 sárgarépa, 1 kisebb zeller, 1 poréhagyma, 4 db krumpli, kakukkfű, só, bors, 1 l viz
Tedd fel főzni a húst , tedd bele a sót és a kakukkfüvet és főzd 30 percig. Kockázd fel a zöldségeket,  és főzd készre a levest. A végén ízesitsd meg sóval és borssal. Magos kenyérrel tálald.



Karfiol-brokkoli krémleves

Hozzávalók:
80 dkg karfiol és brokkoli fele-fele arányban, 2 db hagyma, 4 gerezd fokhagyma, 2 ek vaj, 1 l viz, 2 db zöldség kocka leves, 2 dl tejszín, 1/2 tk bors
Olvaszd fel a vajat, add hozzá a hagymát és a fokhagymát, párold üvegesre. Tedd bele a karfiolt és a brokkolit, öntsd fel a zöldségleves lével és főzd 10 percig. Amikor kész turmixold le,  öntsd bele a tejszin, ízesitsd meg a borssal.








.

2010. november 16., kedd

Karácsonyi ajándék készités....

Már csak 40 nap van karácsonyig. Éppen ideje, hogy nekiálltam ajándékokat késziteni. Csináltam már több hasonló koszorút, de ez a sötétkék tetszik a legjobban.
A karácsonyfa díszek is minden évben nagyon tetszenek a megajándékozottnak. Picit változtattam az eredeti leiráson, mert az enyémek csak négy lapból állnak és nem hatból. Bár ahogy elnéztem most a képeket, lehet idén az eredetit fogom megcsinálni.


 Így készülnek:








És a neten láttam ezeket a filc karácsonyfa díszeket. Megtetszettek, filcem van hozzá. Holnaptól öltögetek.









.

2010. november 14., vasárnap

Norvégia az én szememmel..........(11)





 Említettem már, hogy  milyen sokat változtak az étkezési szokások. Sokkal nyitottabb lettek a külföldi élelmiszerek iránt. Amikor ide kerültem, egy pizzéria volt a városban, ami más kultúrához tartozó éttermet jelentett. Nagyon sok mindent nem lehetett kapni, amit megszoktam otthon. A húslevesbe való zöldséget (fehérrépát) csak egy-két bolt árult. Lila karalábé egyáltalán nem volt, az igazi kelkáposzta is talán csak 2 éve található meg a boltokban. Friss csirkét, csak úgy tudtam venni, ha a grillezésre váró csirkékből hajlandó volt az eladó adni. Még fagyasztva sem nagyon volt. Ez a része teljesen megváltozott az utóbbi 10 évben. De pl. higiéniai okokból a mai napig nem árulnak, csirke far-hátat, lábat. Nem tudok venni a kocsonyába fület, vagy körmöt. Az utóbbi évben már megrendelni sem tudom a körmöt, bezárt az egyetlen igazi húsbolt a városban. Nem csodálom, hiszen minden üzletben lehet friss húst venni, igaz nem kimérve. Nincs olyan igazi túró, mint otthon, amit itt lehet kapni, finom csak egészen más íze van. Amikor otthon vagyunk, gyakran kell túrós dolgokat csinálnom, mert Nóri imádja az otthoni túrót.
Aztán egyáltalán nem ismerik a szaloncukrot. A csoki függeléket is csak pár éve lehet venni.
De rengeteget változott sok minden. Dugig vannak a boltok az olasz, mexikói, thai , kinai fűszerekkel, tésztákkal.
Felsorolhatatlanul sokféle gyümölcs és zöldség van egész évben. Aránylag azonos áron. évszaktól függetlenül. Pl a lecsót bármikor tudok csinálni, a különbség csak az, hogy nyáron magyar paprikából, télen pedig hollandból. Két ázsiai, és iráni és egy arab bolt van a városban, ahol rengeteg, norvégok által nem használt dolgot, zöld- és ételfélét lehet kapni.
Elég "vegyesen" főzök. Az alap magyar, de gyakran van olasz és thai, na meg mexikói ebéd is,  meg persze norvég. Időnként egész nemzetközi hetet tartunk,
Ért egy-két igen kellemes meglepetés az itt kapható ételek terén.  Nagyon finom a készen kapható vaníilia szósz, a sült hagyma. Nem  tudok olyan finom, lila dinsztelt káposztát csinálni, mint amilyet a boltban lehet kapni.
Barna sajt
Aztán a családban nagy népszerűségnek örvend, az ún. "barna sajt"  Ez tulajdonképpen karamellizált aludtejből készül. Addig főzik az aludtejet, amig elkezd karamellizálódni a benne lévő cukor. Van többféle változata. Speciális íze van. Általában eperlekvárral eszik. Nagyon finom.
Hm, az eperlekvár. Az itt kaphatónál finomabbat még nem ettem. Eleve az eper valami fantasztikusan ízletes. Időjárástól függően, június végén kezdődik a szerzon. Valami eszméletlenül fiom ize van, amiben biztosan az is közrejátszik bennek, hogy amikor érik, már világos időszak van. Gyakorlatilag 18 órán keresztül süti a nap. Azt gondolom, hogy ettől van speciálisan finom ize.
Állandó ajándéknak számit amikor megyünk haza, a vanilia szósz, az eperlekvár, na és a piros áfonyalekvár.

Mi is így szoktuk venni.

Tele van fél eperrel.....

Rengeteg fajta sütemény van, főleg kelt tészták, meg a vajas tészták. Az igazi krémmel töltött torták nem nagyon ismertek. A tortatöltelék vagy vaniliakrém, vagy tejszin. Sok marcipánt használnak. Gyakran készitenek, pudingokat, zseléket, amiket szintén szószokkal tálalnak. A pálmát nálunk a karamell puding viszi. Sajtos, sós sütemény nem igen ismert. A pogácsát, sajtos rudat hirből sem ismerik, a mákot csak díszitére használják.
Karácsonyhoz közeledve, megjelentek a boltokban, a kimondottan karácsonykor készitett édességek, kekszek és ételek. Majd bemutatom ezeket,  receptekkel. Talán szeretne valaki norvég ételt, vagy édességet késziteni az ünnepekre.


Pepperkake ház


 

2010. november 9., kedd

Norvégia az én szememmel..........(10)



 Ma mentünk krumplit venni. Na ez nem egészen úgy zajlik, hogy elmegyek a boltba és ott veszek. Közvetlenül a termelőtől vesszük  Azt már írtam, hogy ez a rész Norvégia legjobb mezőgazdasági területe, sokan gazdálkodnak és sokan árulnak. Itt nincs piac, ahova kijárhatnak a gazdák árulni. Szerződés kötnek a boltokkal, oda beszállitanak és a másik lehetőség, hogy  otthon árulnak.
Szóval mi is kijárunk egy gazdaságba. Az egyik fészerben van a "bolt". A polcokon a krumpli, hagyma alma, karfiol, brokkoli, sárgarépa, karalábé és hűtőben a tojás, a méz, időnként savanyúság és valami speciális ecet. Karácsony előtt fenyőágak és fenyők Minden be van árazva. A gazda csak nagyon ritkán van ott. Becsület kasszás a dolog. Egy posta láda van a falon, abba kell bedobni a boritékba tett összeget. A borítékra felírja az ember mit vásárolt és  az mennyibe került. Ennyi.
Amikor a bátyámék itt vannak, mindig el kell menni velük ide és minden alkalommal ámuldoznak, hogy így is lehet valamit árulni.
Azért kezdtünk idejárni, mert a boltokban régebben nem árulták azt a fajta krumplit amit mi szeretünk. Ahhoz is Norvégiába kellett jönnöm lakni, hogy megtudjam milyen sok féle krumpli van. Ami nekem otthon megmaradt, az Ella, a Rózsa és a Kifli krumpli volt. Itt meg van vagy 15 féle ismert krumpli és még számos sosem hallott fajta.
Miután itt főleg a főtt krumpli a leggyakrabban készitett köret és nagyon gyakran egybe főzik, olyan fajta kell, ami nem esik szét könnyen főzés közben, ilyen krumpli a Beata.
Beata
 Ezt a fajta krumplit minden boltban lehet kapni
De mi inkább sütve szeretjük a krumplit, és azt amelyik jó lisztes. A mi kendvenc krumplinka Pimpernell. Na, ezért járunk ki a termelőhöz. Általában 10 kg zacskókban vesszük és jóval olcsőbb mint a boltokban.
 Ezen kívül még egy termelőhöz járunk krumplit venni, de ő csak Kifli kruplit árul. Nála más fajtát nem lehet kapni, viszont a kifliből három féle nagyságot.

Pimpernell


Mandel (Kiflikrumpli)








.


2010. november 6., szombat

Orchideák




Miltonia - nem szeret nálam

Olvasom az újságban,hogy otthon orchidea kiállitás lesz.
Szivesen elmennék.  Nem tudom hány éve kezdődött, de szerelem volt első látásra sok-sok évvel ezelőtt.
Az első két lepke orchideát simán meghalattam, követve az könyvek leirásait.....  De a harmadik megamaradt és azóta nagyon sok  társa lett. Valahogy mindig hazakisérnek,  Jelenleg 18 db "felnőtt" orchideám van és kettő növendék Vanda. Kiváncsi vagyok sikerül- e felnevelnem. Teljesen véletlenül vettem. Az Édenkert honlapján hirdette a termesztő.   Szinte midegyik boltban kapható fatját vettem már, de a Miltonia és a Cymbidium mindig tönkremegy nálam. A csónakorchidea meg nem akar virágozni. Most rdegtartáson van, hátha sikerül az idén.

Csónakorchidea - várom, hogy virágozzon

Saját tapasztalataim alapján gondozom őket. A déli ablakban vannak és  autóba való árnyékoló van az ablakokban. Nyáron hetente, télen 10 naponta átfolyatom rajtuk a vizet és akkor meg is permetezem. Minden második locsolásnál megtápozom.Télen  az árnyékolót is kiveszem az ablakból, hadd érje több napfény őket.  A lepke orchideán kivűl, ajánlom a dendrobium, a zygoptera, és a cambra orchideákat mindenkinek. Minden évben többször is nyilnak, a cambria ráadásul még illatos is.


Dendrobium

Zygoptera

Cambria

Cambria
 Van a kertben is három kinti orchideám. Nem messze tőlünk termesztette egy férfi, de sajnos pár éve befejezte. Amikor elkezdte, arra gondolt, hogy Norvégia  nemsokára EU tag lesz és akkor sok országba tud majd exportálni. Sajnos már kétszer leszavazták a tagságot, itt  meg nem olyan nagy a piac,  hogy érdemes lenne foglalkozni vele. Nagyon sajnálom, mert gyönyörű a kertben és nem kényes, a téli takaráson kivül nem igényel szinte gondozást.


Kerti kosbor

Kerti kosbor

Kerti kosbor

És egy gyönyörűség a végére, a Vanda. Állitólag nagyon nehéz szobai körülmények között tartani.  Az enyém a megvásárlás után napok alatt tönkrement. Valószinűleg már betegen vettem. Most a piciket megpróbálom ilyen szépségesre nevelni.


Vanda


.

2010. november 4., csütörtök

Norvégia az én szememmel..........(9)




Vesfold
 A város ahol lassan 20 éve élek, Oslotól ca. 120 km-re délre fekszik a tengerparton. Sandefjord  város is és egy kommune, (község) amihez több helység is tartozik, Vestfold megyében. A város a Sandefjord  öblében  található. Azt nem tudom, hogy a város kapta-e a nevét a tengerről, vagy fordítva. Nagy területn fekvő város két félszigettel Østerøya (Keleti sziget) és Vesterøya (Nyugati sziget).  Ebből adódóan  146 km tengerpartja van, rengeteg nyaralóval és campinggel, ami üdülő várossá teszi.  (Amikor idekerültem, sokáig nem értettem, hogy lehet az, hogy bármerre megyünk a városban, mindig a tengerpaton kötünk ki) A nyári 19 órás napsütés  kellemesen felmelegiti a tengervizét, amit rengeteg helyen élvezhetnek a fürdőzők. Nincsenek fizetős strandok, a tengerben a fürdés állampolgári jog. Hajózása és vegyipari üzemei igen hiresek, szinte a világ összes országában ismertek a Jotun festékgyár temékei.
Sandefjord 1845-ben már vásárváros volt 749 lakossal,  dacára annak, hogy alapvetően egy nagy mezőgazdasági területen fekszik.De a hajózás és a hajóépités már abban az időben is számottevő volt, ami lehetővé  tette a fejlődést. 1900-ban leégett a város központ és az újjáépítése során alakitották ki, a belváros utca rendszerét, ami a mai napig megtalálható. A városnak egészen a viking időkig visszanyúló történelme van, hiszen innen pár kilométerre tárták fel a viking idők egyik vásárközpontját Kaupnagot, több vikingtemetőt , ahol találtak főzőedényeket, hámokat, 12 lovat, 6 kutyát és egy hajót. Az. úm. Gokstsdskip(viking hajó) Osloban a Vikingmúzeumban található.
Kurbadet
A város fejlődése és fürdővárossá válása, tulajdonképpen avval kezdődött, hogy 1837-ben egy  orvos, megnyitotta a  gyógyfürdőjét, ahol a saját módszereivel kezelte a reumatikus betegségeket. . A kénes gyógyvíz mellett, iszap fürdővel, hinár fürdővel és "csípős" meduzafürdővel gyógyította a betegeit. Olyan sokan érdeklődtek a kezelések után, hogy kibővitették a fürdőt,  Épitettek zenei pavilont , ahol előadásokat tartottak. 1839-ben már 50000 füdővendége volt, idejárt a királyi család, a miniszterek, a hirességek, sőt egyre többen jöttek külföldről, németek, dánok, svédek, amerikaiak, angolok, oroszok. Ebben az időben indult Németországból és Svédországból a hajóközlekedés közvelenül a városba.
Azóta sem működik gyógyfürdőként az épület, volt étteremtől kezdve sokminden,  kultúrház, óvoda.
Az 1850-es évektől a sandefjordi halászok feljártak az északi tengerre fóka és bálnavadászatra.  A nyugati parti és az észak norvég fiatalok szakmája volt inkább. De 1905-ben a város egyik gazdag tőkése felküldte az első bálnavadász expedicióját a nyíilt tengervizi bálnavadászatra.  Ezekben az években 25 bálanvadász tárasaság múködött Sandefjordban.  A nyiltvizi bálnavadászat  sikere rohamos fejlődést hozott a városnak.  A  huszas években, már 15 feldolgozó hajó és 90 bálanvadász hajó járta a vizeket, ősztől-tavaszig.  A nyári szabadság alatt kellett a hajókat javitani és felkésziteni a következő szerzonra, ez pedig a különböző mechanikai üzemek megalakulását eredményezte,  Ezek az üzemek az ötvenes években már, közel 3000 embernek biztositottak munkalehetősget. Azonban a hatvanas években drasztikusan csökkent a bálnák száma, és a megóvásuk érdekében egyre több szabályt hoztak, igy  1968-bam befejeződött a bálnavadászat a városban.
Már csak a város cimere emlékeztet az egykori bálnavadász időszakra
A város kevelt nyaróhely maradt. Nyáron szinte megkétszereződik a lakosok száma. Svédországba közvetlen kompjárat van. A repteréről szinte az összes európai országban indulnak járatok.
Nagyon szép hely, szeretek itt lakni.

Az öböl bejárat



Bálnavadász szökőkút

A repülőtér, Torp

A kikötő

Vøra strand és camping
Téli kép az öbölről


.